Jak je to s tím kofeinem?

A je to tady, první článek o suplementech. A začneme trochu zostra, předtreninkové nakopnutí. Hned ze začátku by jsem chtěl uvést, že tu kofein nebudu doporučovat. A pojďme si říct proč.
Kofein jako takový nám stimuluje nervovou soustavu pro podání vysokého výkonu, to je fakt. Při jeho užití se nám uvolní kortizol, jakožto mobilizační hormon. Ten nám pomáhá s produkcí nor-adrenalinu a adrenalinu. Díky němu jsme plně soustředěný a namotivovaní zvedat pekelný bomby. Po odvedené práci, naše tělo vyplaví uklidňující neurotransmitery, které stáhnou produkci adrenalinu, kortizolu a celkově uklidní naší nervovou soustavu. V teorii to zní skvěle, a při laboratorních studiích s v izolovaných podmínkách s vybranými jedinci to funguje skvěle, nicméně realita je opět trochu jinde.
Žijeme v extrémně stresovém prostředí. Většina z nás si to už vůbec neuvědomuje, ale stres se na nás valí ze všech stran. Ráno do práce, stres. V práci, stres. Cesta z práce, stres. Rychle nakoupit a uvařit, stres. Trénink, stres(ano cvičení je stresová aktivita). Playstation nebo oblíbená reality show, stres. Opět ano, pokud hrajeme hru, mozek nerozlišuje, jestli je to jen jako nebo skutečnost, reakce jsou stejné. Pokud koukáme na to, jak se nějaký pitomci v televizi hádají o zmraženou pizzu, opět dochází k podobným procesům, jako by jsme sami byli v hádce. Tyhle větší a menší stresové záležitosti se sčítají. Každý stres má za následek vyplavení kortizolu, adrenalinu a nastimulování nervové soustavy. Podobně jako u použití kofeinu. Je to přirozená reakce, bojuj nebo uteč mód. A celou tu dobu naše tělo musí opět uvolňovat uklidňující neurotransmitery, aby nás dostalo do klidu. Do toho máme kolem sebe obrovský světelný smog, naše tělo není schopně správně fungovat vzhledem k přirozenému rytmu dni. A to se nebavíme o nočních směnách. Tělo tedy ideálně neobnovuje naše uklidňující neurotransmitery. Stres se nasčítává a jednoho dne, už nejsme schopni zvládat okolní dění(uklidňovače došly). Takzvaně přeteče pohár.
A teď si představ, že do takto vyvolaných stresů v běžném dni přidáváš další ve formě kofeinu. Říkáš že tobě to nevadí a necítíš v tomu problém? Tak se pojďme podívat dál, co se děje v těle.
Jak jsme si řekli, kortizol je mobilizační hormon, takzvaně katabolický. To je opak anabolického. Anabolické prostředí je takový, ve kterém budujeme hmotu. Takže pokud chceš regenerovat, případně budovat svalovou hmotu, potřebuješ své prostředí co nejvíce anabolické. Trénink jako takový je vždycky proces katabolický, s tím nic nezměníme. Ale co dokážeme změnit je období mimo trénink. Proto by jsme měli co nejdříve uklidnit naší CNS(centrální nervovou soustavu), aby jsme začali rychle regenerovat. Pokud ale v sobě máme veliké množství kofeinu, adrenalin nám stále proudí do receptorů. Hladina kortizolu je nahoře a my nemůžeme regenerovat. Produkce mTor proteinu a následná bílkovinná syntéza je pasé. Takhle se zmenšuje stimul, který jsme tělu tréninkem dali.
Ještě ti to nepřijde tak strašný? OK pokračujeme dál. Adrenalinové receptory mají jeden obraný mechanizmus. Ten v případě velké produkce adrenalinu receptory znecitliví, aby nedošlo k jejich poškození. Super, receptory jsou zachráněny. Ale teď přichází malý problém. Receptory nemají odezvu na mnou přirozeně vyprodukovaný adrenalin. Takže ráno to bude těžký. Protože probouzíme se tak, že tělo vyplaví malé množství kortizolu->adrenalin->probudím se a funguji. Receptory ale tohle množství nevnímají, zničil si je velkýma dávkama kofeinu. Vstáváš na 3tí budík, sotva lezeš a aby jsi aspoň trochu fungoval, musíš si dát kafe. Potřebuješ zvednout dávku adrenalinu, aby hlava začala fungovat. Přes den ale musíš vypít pár dalších šálků kafe, jinak by jsi totálně odpadl. No a před tréninkem dávku svého oblíbeného nakopávače, bez něj se ani nezahřeješ. Celou tu dobu, co tam tlačíš uměle vyvolaný adrenalin máš ale zvednutou hladinu kortizolu. Opět znemožňuješ efektivní budování svalový hmoty. Nehledě na to, že v takovém prostředí se snižuje hladina testosteronu.
Tak si řekneš, že budeš radši hubnout, když se takhle nedá moc nabírat. Chyba. Při konstantně zvednuté hladině kortizolu, naše tělo není schopné efektivně konvertovat hormon štítný žlázy z T4 na T3, máme tedy pomalý metabolismus. Zvyšujeme inzulínovou rezistenci -> ukládáme více tuku. Celkově tělo zadržuje více vody, takže svaly jsou takové opuchlé a forma je pryč. Dám příklad závodnic bikiny. Těch co to tedy dělají špatně. Celou přípravu jí v extrémním kalorickém deficitu, díky čemuž nemají energii. Tu nahánějí na různých formách stimulantů a spalovačů. To je naprosto „ideální“ prostředí pro hubnutí. Vysoký kortizol, špatná funkce štítné žlázy, vysoká inzulínová rezistence, atd… Proto forma neleze, svaly nejsou a tuk se drží. Do toho přidají X hodin kardia, což opět zvedne akorát produkci kortizolu. Na závodech je vytrápená, oteklá a málo svalnatá. Po závodech začne trochu jíst a tělo začne rychle nabírat hmotu. Ale ne tu svalovou. Protože je stále v tom „ideálním“ natavení. To se nemění ze dne na den. A stejně tak to funguje u běžného cvičence.
Kofein a jiné stimulanty mohou být dobrým sluhou, ale velice špatným pánem. Jeho využití má smysl například při výkonnostním sportu v den závodů. Při testování nového maxima v tréninku. Ale to se bavíme o užívání jednou za 3 týdny například. A teď si vezmi, jak ho využívá většina lidí, na denní bázi a to několikrát denně.
Neříkám, že dát si jeden šálek kávy denně je smrt, ale ruku na srdce, kolik lidí zůstane u jednoho šálku kvalitní kávy denně? Všude se konzumují tuny energiťáků, nakopávačů spalovačů a jiných stimulantů. Pak se bavím s někým, kdo má energetické výpadky a migrény, ale tvrdí že to z kávy není, že tu nepije. Ale před každým tréninkem si dá nakopávač s 200mg kofeinu, k tomu 3×3 tablety denně spalovače s dalšími 100mg kofeinu, 50mg guarana, 50mg zeleného čaje, a já nevím čeho ještě. Celkový součet kofeinu je pak klidně k 1g na den. A tím, že s doplňuje pravidelně během dne dochází neustále k uvolňování kortizolu a přípravy nervové soustavy na akci. Ale tělo není uzpůsobené k tomu, aby bylo neustále připraveno k útěku nebo boji. A takových příkladů by jsme si mohli uvést mnoho. Chce se to trochu zamýšlet nad příjmem stimulantů a jejich reálnou potřebou. Tahle půjčená energie je návyková. Musíš si uvědomit, že když si něco půjčíš, musíš to vrátit, a to i s úrokem.
Zdá se ti článek jako sci-fi? V tom případě jsi docela mladý na to, aby jsi tomu porozuměl. Počkej, dožene tě to. Říkáš, že tyhle kraviny tě neovlivňují? No uvidíme, dej tomu čas. Nebo to zkus bez kofeinu. Zkus ho 3 týdny neužívat, začátek bude těžký, než se receptory opět nastartují, ale stojí to za to! Přes den více energie, tělo má prostor budovat hmotu a spalovat tuk. Na tréninky je dostatek energie a dokonce se na ně i víc těšíš. Nemluvě o tom, že přes den jsi produktivnější, méně podrážděný a celkově se cítíš klidnější. A když budeš hodný, tak ti časem poradím, jak receptorům pomoci rychlejší obnově lepší citlivosti.